Węgry {wychodzą|wynikają|pochodzą|idą} z UE, a Trump przegrywa wybory. Znany bank wydał 10 szokujących prognoz

Węgry wychodzą z UE, a Trump przegrywa wybory. Znany bank wydał 10 szokujących prognoz

Prasówki

Duński Saxo Bank jak co roku dał swoich 10 szokujących prognoz na najkrótszy rok. Tym całkowicie eksperci instytucji przewidują m.in., że Węgry wyjdą z Grup Europejskiej, Donald Trump przegra zgodnie z Republikanami wybory prezydenckie w USA, a Rosja bycie się… wygranym w istoty zielonej oraz czarnej energii.

Węgry wychodzą z UE, a Trump przegrywa wybory. Znany bank wydał 10 szokujących prognoz

 

Szokujące prognozy Saxo Banku to zdarzenia, które potrafiły wstrząsnąć światem
Bank co roku ostrzega przed mało prawdopodobnymi, ale niedocenianymi zdarzeniami
2020 r. według Saxo będzie stał pod znakiem „gruntownej zmiany status quo”
Tradycją teraz są „szokujące prognozy” specjalistów z Saxo Banku – duńskiego banku inwestycyjnego. Jak mówią autorzy raportu, istnieje zatem „układ mało prawdopodobnych, a często niedocenianych zdarzeń, których materializacja mogłaby wstrząsnąć rynkami finansowymi”.

Saxo podkreśla przy tym, iż nie są toż jego oficjalne prognozy rynkowe – prawdopodobieństwo ich wyjścia wynosi 1 proc. Zarazem bank przypomina, że wydarzenia o najsilniejszym wpływie – szokujące dla świata – wtedy ostatnie prawie spodziewane. Jak wyjaśnił Steen Jakobsen, główny ekonomista Saxo:

Uważamy, iż w 2020 roku niemal pod jakimś względem tematem kluczowym będzie poważna zmiana status quo. Rok tenże zapewne być jak wielkie wahadło, wydobywające się w stylu przeciwieństw dotyczących polityki w miejscu ogólnym, polityki monetarnej i fiskalnej, a dodatkowo – co równie ważne – ochrony środowiska. W tekście szeroko rozumianej polityki nazywało to konieczną porażkę populizmu, zastąpionego zmierzaniem do „uzdrowienia” zamiast do podziału społeczeństwa. W nawiązaniu do kształtowania polityki potrafiło wtedy nazywać, że banki centralne zejdą na dalszy plan, i że nawet kilka znormalizują stopy procentowe, podczas gdy rządy przejmą ich funkcję w terenie kosztów połączonych z infrastrukturą i formą klimatyczną.

Oto 10 najbardziej szokujących prognoz Saxo Banku na 2020 r.:

1. Rosja głównym wygranym w istoty zielonej oraz czarnej energii
W 2020 r. OPEC i Rosja, wyczuwając spowolnienie produkcji ropy z łupków w Kształtach Połączonych w stosunku z brakiem zwrotu z inwestycji w niniejszym rynku, wezmą z przygód i zapowiedzą istotne dodatkowe cięcia produkcji ropy w własnych krajach. Zbiegnie się wtedy w toku z nową rundą IPO Aramco, zapewniając pożądany poziom wyceny przez inwestorów spoza Arabii Saudyjskiej. Będzie zatem zaczęciem dla rynku, a walka o pokrycie krótkich sytuacji i chcenie funduszy hedgingowych do pokrycia niezabezpieczonej ekspozycji na szersze ceny spowodują, że cena ropy Brent powróci do gustu 90 dolarów za baryłkę. W Rosji okaże się to prawdziwym zwycięstwem nie tylko dla Rosnieftu, lecz jeszcze dla finansów publicznych, w których próg rentowności budżetu na 2019 r. opierał się na cenie ropy Urals 49 dol. za baryłkę. Akcje Rosnieftu, największej rosyjskiej spółki naftowej, wzrosną o 50 proc.

Także w 2020 r. sektor ekologicznej – zielonej – energii ucierpi na zysk zbyt dużego szumu medialnego i złych zwrotów z inwestycji. Zawsze w wagę kolejnych słów w terenie polityki klimatycznej podejmowanych przez kraje rozwinięte polityka długoterminowa skoncentruje się na samochodach elektrycznych i rozwiązaniach minimalizujących emisję zanieczyszczeń w samochodach. Rosja odniesie korzyści na obu frontach: po pierwsze jak najistotniejszy na świecie dostawca dawanego w samochodach palladu, oraz w 2019 r. odnotowującego drinki z najczystszych produktów na zbytach surowców. W 2020 r., gdy demokraci przejmą Biały Budynek a wraz z Indiami zaostrzą normy emisji, nastąpi dalszy rozwój cen tego metalu.

Po drugie, Rosja weźmie na odejściu od kobaltu oraz zwiększeniu wykorzystywania niklu na zbytu akumulatorów pojazdów elektrycznych. W 2020 r. popyt na nikiel gwałtownie wzrośnie. Rządy krajów rozwiniętych zapewnią dopłaty do sprzedaży pojazdów elektrycznych, i najwięksi niemieccy producenci samochodów rozpoczną w całości rozwijać produkcję, aby zapewnić długoterminowe dostawy akumulatorów. Podczas gdy Indonezja zdecydowała się na zmniejszenie eksportu rudy niklu od stycznia 2020 r., aby wesprzeć krajowe huty, rosyjski koncern MMC Norilsk Nickel nabierze wiatru w żagle w efektu zwiększonego popytu oraz większych stawek oraz także kiedy w sukcesu Rosnieftu ceny jego pracy wzrosną o 50 proc.

2. Nieoczekiwana stagflacja będzie promować wartość kosztem wzrostu
Notowany na giełdzie fundusz iShares MSCCI World Value Factor pozostawi FANGS (Facebook, Amazon, Netflix, Google) dobrze w końcu, generując wyniki lepsze o 25 proc. Świat zatoczy pełny krąg z czasu zakończenia organizmu z Bretton Woods, kiedy odszedł od dolara opartego na złocie do organizmu czysto fiducjarnego dolara, w ramach którego nie tylko w Kształtach Zjednoczonych, a również na wszystkim świecie zawarto na targ biliony USD w stron kredytów. Każdy cykl kredytowy wymaga coraz niższych stóp procentowych i jeszcze popularniejszych wpływów, aby zapobiec całkowitej blokadzie gospodarki Stanów Zjednoczonych i globalnego systemu finansowego.

Z wskazówki na fakt, iż stopy procentowe odnalazłyśmy się w dolnych rejonach skali, a ubytki w Kształtach Połączonych są popularne i nadal rosną, nadchodząca recesja zmusi Fed do zwiększenia bilansu w forma przekraczający wszelkie wyobrażenia, aby sfinansować nowe, szeroko zakrojone wydatki fiskalne Trumpa mające wzmocnić infrastrukturę w okazji na jego reelekcję. Wydarzy się jednak coś innego: płace i ceny zaczną gwałtownie być w wagę, jak projekty będą przekonywać do gospodarki, kiedy na ironię z względu niewystarczających zasobów i wykwalifikowanej siły roboczej w wyniku wcześniejszego braku inwestycji. Rosnąca inflacja i rentowności podwyższą z serii koszt kapitału, eliminując z sektora spółki-zombie, ponieważ słabsi dłużnicy będą zabiegać o finansowanie. W ujęciu ogólnym nastąpi znaczna dewaluacja USD, ponieważ rynek uzna, że Fed będzie jedynie przyspieszać ekspansję bilansu, utrzymując jednocześnie wyjątkowo niską stopę referencyjną.

3. Zwrot polityki i podwyżki stóp EBC
Europejskie banki odwrócą kierunek swojej polityki, jeżeli w 2020 r. indeks EuroStoxx wzrośnie o 30 proc. Pomimo niedawnego wprowadzenia systemu podziału na etapy (tiering), który przyczynił się do minimalizacji negatywnych konsekwencji ujemnych stóp procentowych, banki jeszcze będą zmagać się z ogromnym kryzysem. Będą musiały się zmierzyć z trudnym otoczeniem ekonomicznym i fizycznym, charakteryzującym się strukturalnie wyjątkowo niskimi stopami procentowymi, zaostrzeniem regulacji w ramach pakietu Bazylea IV – co dalej bardziej obniży stopę zwrotu z pieniądza własnego banków – oraz walką ze strony przedsiębiorstw z sektora fintech.

Sprawy przyjmą bezprecedensowy ruch także na startu stycznia 2020 r. nowa prezes EBC Christine Lagarde – wcześniej wypowiadająca się za ujemnymi stopami procentowymi – dokona wolty i oświadczy, że polityka pieniężna przekroczyła przewidziane granice. Prezes podkreśli, że utrzymywanie ujemnych stóp depozytowych przez większy okres może znacznie zaszkodzić kondycji europejskiego sektora bankowego. Aby zmusić rządy państw strefy euro, w szczególności Niemiec, do rozpoczęcia działań oraz wykorzystania polityki fiskalnej do pobudzenia gospodarki, 23 stycznia 2020 r. EBC odwróci swoją politykę monetarną i podwyższy stopy procentowe. Po pierwszej podwyżce w szybkim okresie nastąpi kolejna, która szybko doprowadzi stopę referencyjną do niczego, i do końca roku nawet kilka ponad.

4. Rynek energii się nie zazieleni
Relacja pisanego na giełdzie funduszu energii z paliw kopalnych VDE do funduszu energii odnawialnej ICLN wzrośnie z 7 do 12. Przemysł naftowy i gazowy wyszedł z kryzysu finansowego po 2009 r., odzyskując około 131 proc. strat odnotowanych po 2008 r. do granica w czerwcu 2014 r., kiedy to Chiny wyciągnęły światową gospodarkę z historycznej recesji kredytowej. Z obecnego okresu na rynek ten działały negatywnie dwie wielkie roli. Ważną z nich był wzrost produkcji gazu z łupków w Kształtach Zjednoczonych i duże rozwoje w globalizacji łańcuchów dostaw gazu ziemnego za pośrednictwem LNG. Następnie była miejsce istna amerykańska rewolucja w zasięgu produkcji ropy z łupków, w efekcie której Stany Zjednoczone stawały się największym producentem ropy naftowej i ciekłych przetworów naftowych na świecie.

Drugą grupą był rosnący kapitał polityczny i społeczny będący za walką ze kolejami klimatycznymi, powodujący istotny wzrost popytu na energię odnawialną. W wyniku niższych opłat oraz zapobiegania przez inwestorów sektora „czarnej” energii wycena akcji spółek z branży paliw kopalnych wykazała dyskonto w wysokości 23 proc. względem przedsiębiorstw z sektora czystej energii. W 2020 r. nastąpi zmiana prognoz inwestycyjnych, ponieważ OPEC jeszcze dłużej ograniczać będzie znalezienie, produkcja nierentownych amerykańskich koncernów łupkowych zahamuje, a popyt w Azji ponownie wzrośnie. Przemysł naftowy i gazowy w 2020 r. nieoczekiwanie okaże się wygrany – natomiast będzie zatem razem sygnał alarmowi dla sektora czystej energii.

5. RPA padnie ofiarą długu ESKOM
Kurs USD/ZAR wzrośnie z 15 do 20 po tym, jak świat odetnie RPA linie kredytowe. Bardzo niską informacją była reklama rządu Republiki Południowej Afryki pod koniec bieżącego roku, iż w stosunku z dalszymi próbami ratowania zmagającej się z punktami spółki energetycznej ESKOM i utrzymania dostaw ruchu w wszystkim kraju przyszłoroczny budżet wzrośnie do ostatniego stopnia z ponad dekady (6,5 proc. PKB), co liczy zdecydowane pogorszenie po tym, jak rząd zdołał ustabilizować finanse na niemal stałym poziomie -4 proc. PKB w przeciągu tych paru lat. Co gorsza, Bank Światowy szacuje, że zadłużenie zagraniczne RPA wzrosło w obecnym momencie ponad dwukrotnie, osiągając poziom ponad 50 proc. PKB. Fiasko ESKOM potrafi być tę kroplą, która przeleje czarę dla wierzycieli: potrafią oni stracić chęć dalszego finansowania kraju, który z kilkudziesięciu lat nie stanowi w stopniu dostosować swoich finansów ani zarządzania. W 2020 r. RPA pociągnie za sobą plus a inne gospodarki wschodzące o niskiej wiarygodności, przy czym wyniki gospodarek wschodzących będą szczególnie zróżnicowane z lat. RPA prowadzi w stylu bankructwa.

Zobacz także: W 2020 r. będzie drożej. Ceny prądu uderzą we każdych

6. Donald Trump zapowie podatek „America First”, aby obniżyć deficyt handlowy
Opodatkowanie wszystkich przychodów generowanych za granicą zakłóci dostawy i wykona wzrost inflacji. Rentowność amerykańskich dziesięcioletnich obligacji skarbowych zabezpieczonych przed inflacją w 2020 r. wyniesie 6 proc. dzięki wzrostowi zainteresowania inwestorów w wagę wzrostu wskaźnika CPI. 2020 r. podejmie się relatywną stabilizacją polityki handlowej po tym, jak administracja Trumpa i Chiny trafią do ustalenia w historii co chwila tymczasowego zawieszenia stoi w tekście taryf celnych, polityki walutowej i kupna produktów rolnych.

Jednak obecnie na startu 2020 r. gospodarka amerykańska zacznie się dusić: braki w handlu z Chinami nie ulegną znacznej poprawie, a równocześnie nie będzie dodatkowy realistyczny wzrost zakupów produktów rolnych przez Chiny. Ze względu na poszukiwania opinii publicznej prognozujące spektakularną porażkę w zestawach prezydenckich w 2020 r. Trump zacznie wykazywać nerwowość, oraz jego rada w ramach ostatniej deski ratunku spróbuje nowego rozwiązania, aby odzyskać opiekę nad protekcjonistyczną narracją: podatek „America First”. W konstrukcjach tej koncepcji amerykański podatek dobry z osób prawnych zostanie całkowicie zrekonstruowany tak, aby sprzyjać prac w Kształtach Zjednoczonych razem z deklarowanymi zasadami „sprawiedliwego i wolnego handlu”.

System ten zniesie wszelkie dotychczasowe taryfy, nakładając zamiast tego zryczałtowany podatek od cenie dodanej w wysokości 25 proc. na pełne przychody brutto na zbytu amerykańskim produkowane z prac zagranicznej. Sprawi to świetne protesty ze strony partnerów handlowych, ponieważ będą wówczas w naturze stare taryfy w obecnym wydaniu, jednak administracja odpowie, że firmy zewnętrzne mogą przenieść swoją produkcję do Stanów Połączonych w planu uniknięcia podatku.

7. W Szwecji zapanuje kryzys
W Szwecji nastąpi szeroko zakrojona i pragmatyczna zmiana stanowiska w wagę działań na sprawa lepszej integracji imigrantów i przeciążonych usług socjalnych, idąc do zastosowania istotnego bodźca finansowego i pewnego umocnienia SEK. Jak powszechnie było toż stanowisko w sukcesu szwedzkiej polityki, też kiedy na startu lat 90., kiedy to Szwedzi posunęli się za bardzo w progresywnym opodatkowaniu, idąc do załamania gospodarki, obecnie spowodowali, że poprawność polityczna w nawiązaniu do imigracji trafiła do tematu, w jakim społeczeństwo stawało się politycznie niepoprawne.

Rząd ignoruje wysoką i nadal rosnącą grupę obywateli, którzy kwestionują tę metodę, tym tymże wykluczając ich z ogólnej debaty. Mimo że demokracja parlamentarna powinna zapewniać głos w rozmowie wszystkim grupom istotnej wielkości, główne partie polityczne podjęły nietypową wspólną decyzję o zignorowaniu przeciwników imigracji, których liczba przekroczyła już 25 proc. ogółu szwedzkich wyborców. Zarówno uzasadnienie polityków, kiedy dodatkowo ich wole były miłe: otwartość i równość dla wszystkich i zabezpieczenie szwedzkiego otwartego modelu gospodarczego.

Jednak każde zbyt dużo posunięte życie może przytłaczać, i całe rodzaje muszą istnieć modyfikowalne w sukcesu zmiany okoliczności, żeby mogły znacznie być. Pozostałe kraje skandynawskie będą świadczyć o „warunkach występujących w Szwecji” jak o zagrożeniu, oraz nie jak o modelu najlepszych praktyk. Szwecja odnajdzie się w recesji, i ze względu na domowy status małej, otwartej gospodarki, będzie niezmiernie podatna na całe spowolnienie. To doświadczenie kryzysu, zarówno społecznego, kiedy i gospodarczego, zapewni mandat do wymian.

8. Demokraci wygrają wybory w 2020 r. dzięki głosom kobiet i milenialsów
Wybory w Kształtach Połączonych w 2020 r. zapewnią demokratom opiekę nad Białym Domem oraz obiema izbami Kongresu. Akcje dużych firm z sektora opieki zdrowotnej oraz branży farmaceutycznej spadną o 50 proc. Sondaże na 2020 r. nie wyglądają dobrze dla Trumpa, też jak lud. Marginalny wyborca Trumpa w 2016 i 2020 r. jest niemodny i biały, czyli należy do grupy demograficznej, która zanika w kategoriach względnych, ponieważ najliczebniejszym pokoleniem Amerykanów są obecnie milenialsi, a to role w wieku 20-40 lat, które są zdecydowanie bardziej elastyczne.

Milenialsi, a nawet najstarsi przedstawiciele „pokolenia Z” w Kształtach Zjednoczonych, w jeszcze popularniejszym stopniu motywowani są niesprawiedliwością i nierównością napędzaną przez manipulowanie rynkiem aktywów przez bank centralny, a dodatkowo obawami przed zmianami klimatycznymi, w tekście których prezydent Trump duzi funkcję piorunochronu buntu jako kobieta zaprzeczająca zmianom klimatycznym. Wyborcy lewicowi podają się wyłącznie niechęcią do Trumpa, czemu wyraz dają zarówno kobiety z zamożniejszych przedmieść, kiedy i milenialsi. Demokraci zdobędą zatem przewagę ponad 20 mln głosów, zwiększą opiekę nad Izbą Reprezentantów, a nawet do konkretnego stopnia przejmą władzę w Senacie. Powszechna opieka zdrowotna i negocjacje w historii cen leków znacznie ograniczą rentowność całego sektora.

9. Węgry wychodzą z UE
Węgry od czasu przystąpienia do UE w 2004 r. odnosiły duże sukcesy gospodarcze. Jednak piętnastoletnie małżeństwo powtarza się istnieć w tarapatach po tym, jak UE wszczęła procedurę założoną w art. 7, kształtując się na podawane przez Węgry – oraz w kwestii premiera Orbána – coraz surowsze ograniczenia dotyczące wolnych mediów, sędziów, pracowników naukowych, mniejszości i rodzin działających na sytuacja praw człowieka. Władze Węgier odpowiadają, że region tenże po prostu się zabezpiecza, chroniąc swoją kulturę przed masową imigracją.

To niemożliwe do mieszkania status quo, a obie części będą miały trudności z dotarciem do ustalenia w 2020 r., kiedy procedura założona w art. 7 będzie powoli procedowana w systemie UE. Premier Orbán otwarcie mówi wręcz, że Węgry są związane „braterstwem krwi” z renegatem – Turcją, w przeciwieństwie do reszty Europy, co liczy dużą zmianę retoryki, która zbiega się w toku z transferami z UE, ale zaniknie w przeciągu najbliższych dwóch lat. Węgierska waluta, forint (HUF) podzieje na cenie, a koszt w parze EUR/HUF wyniesie 375, ponieważ targi będą się obawiały wycofania lub odwrócenia przepływów kapitałowych, gdy przedsiębiorstwa z UE będą dodatkowo planować nasze inwestycje na Węgrzech.

10. Azja uruchomi nową walutę rezerwową, aby uniezależnić się od dolara
Azjatycka, wspierana przez Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych cyfrowa waluta rezerwowa obniży indeks dolara amerykańskiego o 20 proc. i wykona spadek cenie dolara o 30 proc. w sądzie do złota. Aby stawić czoła zwiększającej się rywalizacji handlowej i słabościom związanym z żyjącymi zagrożeniami ze strony Bądź Połączonych w nawiązaniu do dolara amerykańskiego i ochrony nad finansami światowymi, Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych stworzy nowe aktywo rezerwowe, azjatyckie prawo ciągnienia, czyli ADR, przy czym 1 ADR odpowiadać będzie 2 dolarom amerykańskim, co sprawi z ADR największą wartość walutową na świecie. Celem tego posunięcia jest dedolaryzacja handlu regionalnego.

Polskie gospodarki zawrą wielostronne porozumienie w historii prowadzenia całego handlu w niniejszym obszarze wyłącznie w ADR, przy czym najistotniejsi eksporterzy ropy naftowej – Rosja i kraje OPEC – chętnie podpiszą taką kartę ze względu na będące uzależnienie z rynku azjatyckiego. Redenominacja sporej ilości światowego handlu i oddzielenie jej z dolara amerykańskiego spowoduje, że Stany Połączone będą postrzegać coraz mniejszy napływ leków na tworzenie swojego podwójnego deficytu. W przeciągu tylko paru miesięcy USD podzieje na cenie 20 proc. w sądzie do ADR i 30 proc. w sądzie do złota, przez co cena złota spot w 2020 r. znacznie przekroczy 2 000 dol. za uncję.

 

Zobacz również pożyczki na 500 plus

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments