Odzyskanie omyłkowo przelanych pieniędzy będzie łatwiejsze

Odzyskanie omyłkowo przelanych pieniędzy będzie lżejsze

Prasóweczki

Odzyskanie omyłkowo przelanych pieniędzy będzie dostępniejsze. Prezydent podpisał nowelizację ustawy o usługach płatniczych. Dzięki zmianie znikną problemy z odzyskaniem pieniędzy, które klient omyłkowo przelał na niewłaściwe konto. Projekt stanął w rezultacie współpracy Prezydenta RP i Rzecznika Finansowego, z poparciem pozostałych członków Zespołu Analiz Systemowych.

Odzyskanie omyłkowo przelanych pieniędzy będzie dostępniejsze

– Nowe przepisy przyjęte zostały w Parlamencie jednomyślnie, co oznacza o tym, że to inicjatywa ponad podziałami i bardzo potrzebna społeczeństwu – mówił Prezydent Andrzej Duda, w trakcie uroczystości podpisania ustawy w dniu 27 kwietnia 2018 r.

W Sejmie za przyjęciem ustawy głosowało 436 posłów, w Senacie za przyjęciem ustawy głosowali wszyscy Senatorowie – 79, nikt nie był przeciw oraz nikt nie zachowałeś się od głosu. Nowe ustawy zaczną wchodzić w ciągu 3 miesięcy po publikacji ustawy w Serwisie Ustaw.

Pomyłka może sprawić się każdemu

– Z efektów do nas wpływających wynikało, że omyłkowy przelew na niewłaściwe konto, był źródłem wielkich problemów. W skrajnych przypadkach klienci tracili w ten rób pieniądze, bo nie było procesu zmuszającego słuchacza do obrotu środków. Dzięki tej wymianie w części przypadków zdobędziemy je choćby w procesie kilku dni – mówi Aleksandra Wiktorow, Rzecznik Finansowy.

W pracy pomyłka we wskazaniu numeru konta może przydarzyć się każdemu. Do Rzecznika skarżyły się osoby, które wpisały cały numer konta osobistego użytkownicy (o co szczególnie łatwo przy masowych przelewach tworzonych przez przedsiębiorców), pomyliły się przy wpisywaniu numeru konta albo nawet wykonały przelew na konto podane np. w produktach informacyjnych. Do ostatniej chwili, nie było bladej i prostej procedury odzyskiwania takich środków. Dodatkowo tajemnica bankowa nie pozwalała ujawniać danych użytkownicy, co uniemożliwiało złożenie pozwu w stosunku.

Jak odzyskać pieniądze?

Po zmianach klient, który zorientuje się, że omyłkowo wykonał przelew na złe konto będzie wypowiadał swój bank czy WZROST o tym fakcie. Obecny będzie stanowił 3 dni na poinformowanie konsumenta o braku i konwencjach braku zwrotu środków w ciągu 30 dni.

– Zwrot materiałów będzie filmowany na profesjonalny rachunek techniczny, co gwarantuje pełną anonimowość odbiorcy omyłkowego przelewu. Po otrzymaniu środków, partner w ciągu 1 dnia codziennego będzie dostarczał je na konto klienta. Kiedy w sprzedaż zaangażowanych istniałoby dwóch dostawców termin wydłuży się do kilku dni roboczych – wyjaśnia Bartosz Wyżykowski, radca prawny w przedsiębiorstwie Rzecznika Finansowego.

Jeśli odbiorca omyłkowego przelewu nie zwróci pieniędzy dobrowolnie w ciągu 30 dni, bank czy Ruch będzie odpowiedzialny do dania płatnikowi danych kliencie.

– Umożliwi to korzystne dochodzenie chcenia na możliwości sądowej. Podstawę prawną być będą przepisy o bezpodstawnym wzbogaceniu. Sąd oceni zaś, czy roszczenie płatnika jest prawidłowe – mówi Bartosz Wyżykowski.

W pracy świadczy to, że odbiorca omyłkowego przelewu, jaki nie zwróci omyłkowo otrzymanych kwot będzie przymuszony do tego wyrokiem sądu i poniesie dodatkowo koszty powiązane z biegiem.

Rola Zespołu Analiz Systemowych

Powodem do zrobienia proponowanych kolei były problemy zgłaszane przez mężczyzn do Rzecznika Finansowego. Stały one przez Rzecznika zasygnalizowane w ramach akcji Zespołu Analiz Systemowych. Zespół został zlecony przez Szefa Kancelarii Prezydenta RP w projekcie formułowania propozycji zmian obowiązujących regulacji prawnych w oparciu o potrzeby obywateli, jakie były problemem rozpoznania przez Biuro Interwencyjnej Pomocy Prawnej Kancelarii Prezydenta RP lub zachęconych do wymiany w ramach Zespołu: Rzecznika Finansowego, Rzecznika Praw Dziecka, Rzecznika Praw Obywatelskich oraz Rzecznika Praw Pacjenta.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments