Czy można cofnąć przelew bankowy?

Czy można cofnąć przelew bankowy?

Prasóweczki

Czy można cofnąć przelew bankowy? Dzięki bankowym usługom internetowym możemy wysyłać przelewy z domu. Samodzielne zlecanie operacji wymaga jednak dużej dokładności. Czasem nawet przy dobrym przepisywaniu podamy złe dane, kwotę lub numer konta. Co sprawić, gdy zorientujemy się, że zatwierdziliśmy błędne zlecenie? Czy można cofnąć przelew? Jak odzyskać pieniądze dane na złe konto?

 

Błędny przelew – które są konsekwencje?

Często realizujemy wiele przelewów naraz dodatkowo w pośpiechu, by pieniądze szybko dojechały do oczekujących. To łatwo o pomyłkę. Mogą toż żyć niepoprawne dane adresata, za duża kwota przelewu lub źle przepisany numer konta. Wszystka z pomyłek wymaga innego robienia również może wywoływać za sobą inne konsekwencje:

Błędne dane użytkowniku

Wpisanie niepoprawnego imienia, literówka w powodzeniu, czy błędny adres odbiorcy przelewu to nieco szkodliwe pomyłki, które możemy sprawić. Banki weryfikują zlecenia tylko po numerze konta, więc przelew i tak zostanie przesłany do uczciwej osoby (oczywiście, jeśli nie było pomyłki w punkcie konta).

Jedynym przypadkiem są nowo powstałe rachunki. Kiedy uważa się nowe konto i potrzebuje zasilić je tekstem z obecnego, należy dokładnie wpisać dane. Jeśli coś nie będzie się zgadzać, bank może skończyć przelew.

Zbyt duża kwota przelewu

Czasem dodatkowe zero lub źle postawiony przecinek sprawia, że wysyłamy komuś sumę dziesięciokrotnie wyższą od zamierzonej (zamiast 500 zł możesz dać 5000 zł). W współczesnym sukcesie problem stoi się wiele bardziej trudny. Bank nie płaci za pomyłki mężczyzn w obecnej spraw również że nie zechcieć anulować zatwierdzonego przelewu. W współczesnym faktu można jedynie zetknąć się z konsumentem i poprosić o zwrot różnicy w liczbach.

Oczywiście, jeśli zatwierdzona odpowiedź będzie wyższa niż środki widoczne na twoim rachunku, przelew nie zostanie stworzony. W przypadku za dużych przelewów z datą przyszłą można w trybie natychmiastowym wybrać pieniądze z konta (tak by dostępna odpowiedź była niższa od zleconej). To uniknie się realizacji zlecenia.

Zły numer konta bankowego

Błędny numer konta to największy problem. Oczywiście systemy bankowe są tak zrobione, by eliminować najczęstsze pomyłki. Jeśli wpisze się za mały lub za daleki czas cyfr, okienko z listem powiadomi o braku, lub przelew nie zostaje zrobiony i gość z banku zetknie się z jego zleceniodawcą.

Brak w kolejności cyfr lub złe ich wprowadzenie to obecnie zdecydowanie nowa sprawa. Pół biedy, jeśli zlecimy przekaz na zakończone konto. Bank go nie zrealizuje lub wręczy transfer w ruchu paru dni roboczych (okres oczekiwania może różnić się w współzależności od regulaminu, w niektórych bankach trwa ledwie dzień, w przyszłych nawet ponad tydzień). Jeśli natomiast błędny numer jest niezależny, to pieniądze trafią na cudzy rachunek. Systemy bankowe weryfikują tylko numery, to nawet jeśli dane adresata wpiszesz poprawnie, a czas liczb nie będzie się zgadzał, to pieniądze otrzyma druga osoba.

Cofnięcie przelewu – co robić?

Popełniliśmy brak w punkcie konta. Co już? Do kogo należy się zwrócić? W współzależności z banku możemy zrobić:

anulowanie samodzielne z zakresu bankowości internetowej – przydatne w kilkorgu bankach. Zwykle dotyczy tylko przelewów z datą przyszłą;
anulowanie przez infolinię – anulacja przez związek z specjalistą. Nie wciąż jest możliwa (szukaj reklamie w przepisie banku), czasem zostaniesz odesłany do oddziału;
rozwiązanie w oddziale – osobiste podpisanie odwołania transakcji.

Anulowanie przelewu – jak jest możliwe, i jak nie?

To, czy można cofnąć zlecony przelew, zależy z dwóch czynników:

regulaminu banku

Bank widać nie zgodzić się na rozwiązanie przelewu, gdy w przepisie jest zapis, że instytucja nie anuluje działań z datą bieżącą. Większość banków nie robi kłopotów z anulacją, jeśli przelew ma odroczoną datę płatności, nie istnieje więc zawsze regułą (znów zależy jedynie z regulaminu).

czasu, jaki minął od złożenia przelewu

Dzieli się też duża reakcja. Wykryliśmy pomyłkę – od razu umówmy się z bankiem odpowiadającym za konto, z którego wysłaliśmy pieniądze. Jeśli sprawa nie została również zrealizowana (można się tego dowiedzieć, sprawdzając sesje Elixir banku, czyli tabele sesji przychodzących i idących), można ją otworzyć. Jednak gdy pieniądze poszły obecnie na dalekie konto, z poziomu naszego banku nie będzie się już dało nic zrobić.

Przelew na złe konto – jak odzyskać pieniądze oraz czy obecne w zespole możliwe?

Gdy pieniądze zostały już przelane na konto błędnego adresata, nie posiadamy prawa do reklamacji w banku. To my popełniliśmy błąd, nie instytucja. Oczywiście bank może zaoferować uwaga w odzyskaniu pieniędzy i skontaktować się z bankiem, do którego poszedł przelew. Istnieje więc zawsze jedynie silna wola, nie obowiązek. Na skali zapisu Sądu Najwyższego z grudnia 2008 roku, bank ma cel wykonać zadanie dobre z danym zadaniem i zasadami pożycia społecznego. Co świadczy, że do jego przeznaczeń nie należy odzyskanie błędnie zaadresowanych przez nas pieniędzy.

Jeśli bank zgodzi się pomóc, może przekazać do przypadkowego odbiorcy wezwanie do wypłaty na skali zasad kodeksu cywilnego, który mówi, że „każdy, kto bez podstawy prawnej uzyskał korzyść majątkową kosztem drugiej kobiety, jest przymuszony do dania pomocy w krwi, i kiedy to niezwykłe, do obrotu wartości”. Dla przypadkowo obdarowanego oznacza to cel zwrotu pieniędzy (w końcu istniałoby więc bezpodstawne wzbogacenie się).

Wezwanie do dania wpłaty powinno wynosić kwotę podlegającą zwrotowi, termin odesłania wartości i numer rachunku osoby, jaka potrzebuje odebrać swój majątek. Absolutnie nie ma pewności, że po wysłaniu wezwania odzyskamy swoje pieniądze. Jeśli osoba, która otrzymała błędny przelew, odwołuje się od zwrotu, można szybko tylko zgłosić rzecz do wniosku. W trakcie postępowania bank nie istnieje natomiast stroną także nie ponosi żadnej odpowiedzialności.

Ile kosztuje cofnięcie przelewu?

Pomyłka że nas drogo kosztować, nawet jeśli przelew uda się anulować jeszcze przed wysłaniem do błędnego adresata. Bank za udzieloną pomoc może otrzymać opłatę. Dodatkowa procedura jest realizowana jedynie z przyczyny osoby, która błędnie wpisała dane i musi zaangażowania pracowników firmie. W współzależności z banku za anulację zapłacimy od 20 do 30 zł. Oczywiście są banki, które anulują przelewy za darmo, wszystko zależy natomiast z podpisanego przez klienta regulaminu.

Jeżeli bank rozpocznie się usług w odzyskaniu już przelanych pieniędzy, policzy nam coraz więcej. W współzależności od pracy zapewne żyć owo liczba od 60 do 120 zł.

Artykuł powstał dzięki serwisowi pożyczki na zasiłki

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments